Фудбалерите на Арсенал славеа во локалното дерби против Вест Хем со минимални 1:0 и со ова ја продолжија низата победи во Премиер лигата.

Единствениот гол на натпреварот го постигна Александар Лаказет во 78 минута.

Ова за напаѓачот од Франција беше седми негов гол во Премиер лигата за оваа сезона, воедно и седми на домашен терен.

Њукасл со голот на Максимин од 79 минута славеше на гостуѕвањето кај Саутепмтон со 1:0.

Норвич загуби на гостувањето кај Шефилд Јунајтед со 1:0. КристалПалас го совлада Вотфорд со 1:0 а Вулверхемптон и Брајтон ремизираа без голови.