Арсенал го меле со 3-0 Рапид Виена, голови на Лаказет, Мари и Нкетиа во првото полувреме.

Голот на Лакзет е феноменален, шутираше неодбранливо при водството од 1-0 за „топџиите“.Арсенал во групата Б е со максимален ефект и веќе обезбеди пласман во следната рунда на натревари во ЕЛ.