Милан со 3-1 ја победи Џенова во осминафиналето на Купот, средбата се играше со продолженија, регуларните 90 минути завршија со 1-1, Горан Пандев играше од 87 минута.

По 90 минути беше 1-1, со головите на Остигард и Жиру, во продолжението Леао запиша голчиште за 2-1, а конечните 3-1 ги постави Салемакерс.