Фудбалерите на Ленс ги освоија сите три бода на многу тежок меч на гости против Олимпик од Марсеј – 2:3 (2: 2).

Гостите отворија одличен натпревар на познатиот „Велодром“ со два гола – Сотоке од пенал во 9 -та минута и Франковски во 27 -та минута.

Олимпик одговори на ист начин, преку Дмитриј Паје, кој погоди прво во 33. минута, а потоа од пенал во втората минута од надополнувањето.

По фантастичното прво полувреме, во второто двата тима го „повлекоа чкрапалото“ и еден момент  можеше да одлучи.

Тој момент се случи во 71. минута, кога Весли Саид погоди за триумф на Ленс и го прескокна Марсеј на втората позиција на табелата.

Ленс има 15, Марсеј п 14 бода, но сепак многу далеку од првопласираниот Пари Сен Жермен, кој има максимални 24 бода.