Лестер со голот на Џејми Варди го совлада Арсенал во Лондон минимално со 1-0 и го запиша четвртиот триумф во Премиер лигата сезонава.

Арсенал за прв пат е проазен во Лондон, казната стигна од Варди и Лестер во шестата рунда од Премиер лигата.