Лестер води со 3-0 против ВБА, натпревар од Премиерлигата, три гола во режија на Варди, Еванс и Ихеначо.

Головите за Лестер се постигнати во периодот од 23 до 36 минута, серијата ја отвори Варди, продолжи Еванс а заврши Ихеначо за убедлива предност.

На ВБА ќе му треба чудо да го избегне поразот, Лестер на последните меча има два порази и една победа, се враќа на победничките патеки.