Борнмут го победи Лестер со 4-1, гостите поведоа преку Варди, застанаа, домашните со три гола во вториот дел стигнаа до победа.

Варди погоди во 23 минута за водство на „лисиците“.

Во второто полувреме, Борнмут погоди четери пати, Соланке постигна два гола, еден  Станислас, додека Еванс постигна автогол.

Лестер сега има само бод предност во однос на Јунајтед на табелата, се наоѓа на четвртото место но клубот од Манчестер има натпревар помалку.