Лестер е вториот финалист во ФА Купот, во натпреварувањето со најмногу клубови во Англија. Продолжува магијата на тимот на Брендан Роџерс

Еден гол го одлучи патникот во големото финале на Вембли.

Голот вреден пласман во дуелот за овој трофеј, многу важен за фановите во Англија го постигна Келечи Инхеаначо во 55 минута.

Лестер во финалето ќе игра со Челзи, кој вчера беше подобар од Манчестер Сити во другиот полуфинален дуел.