Лестер запиша неверојатна победа над Саутемптон со 9-0 на гости, со ова го израмни рекордот на Јунајтед од 1995 година кога клубот од Манчестер оствари идентичен резултат против Ипсвич.

Поранешниот шампион на Англија потсети на своите најдобри денови, Перез и Варди остварија хет трик, голови постигнаа уште Чивел, Тилеманс и Мдисон.