Лестер со голот на Варди стигна до седмата победа во низа во Премирлигата, поразен Вотфорд со 1-0, решавчки голот на Варди во второто полувреме.

Варди погоди во 55 минута што е негов 14. гол зезонава и вкупно четири меча во низа погодува за својот тим.

Со оваа победа Лестер се искачи на втората позиција на табелата во Премиерлигата, во извонредна серија на победи е и во зоната за борба на титулата.