Полска нема да си дизволи трет натпревар по ред да не запише победа во квалификациите за пласман на ЕП.

Ова е впечатокот по воведните 20 минути на мечот на Даугава во Рига. Роберт Левандовски во 9 минута и во 13 минута го матираше Ванис за водство на Полска.

 

Полска во минатото коло ремизираше со Австрија 0:0 а предходно загуби на гостувањето во Словенија со 2:0.