Баерн Минхен се чини дека почна да ја реализира спортската одмазда за загубеното финале во 2012 година од Челси.

Одбраната на „Сините“ во рок од три минути два пати потлекна пред инвентивниот и несебичен напад на „Баварците“.

Левандовски му асистираше на Гнабри во 51 и во 54 минута за шок на „Стемфорд Бриџ“.