Баерн Минхен поведе со 1:0 на гостувањето кај униот Берлин во натпревар од 26 коло од Бундес лигата.

Стрелец на голот беше Роберт Левандовски од пенал во 40 минута од пенал. Ова за Полјакот беше 26 овосезонски гол со кој се зацврсти на првото место на листата стрелци во елитата на Германија.

Вернер од Лајпциг е втор со 21 гол, потоа следува Санчо од Борусија со 14 гола.