Роберт Левандовски во голем стил ја започнаа сезоната во Бундес лигата каде по 6 кола е прв на листата на стрелци, но на мечот против Падерборн промарши празен гол по одличната асистенција на Гнабри.

 

И покрај ова промаршување Баерн Минхен славеше на гостувањето кај Падерборн со 3-2.