Леванте и Атлетик Билабо одиграа нерешено 1-1, прв натпревар од 25 коло во Ла Лига.

Македонскиот репрезентативец Енис Барди не настапи поради повреда, Леванте поведе со голот на Роџер од пенал во 33 минута.

Гостите стигнаа до израмнување и бод во вториот дел, Гарсија исто така од пенал погоди во 56 минута. Леванте има 32 бода на 8 место, со 32 бода, Атлетико Билбао е на 9 позиција со 30 бода.