Еибар со 3-0 го победи Леванте, Енис Барди го одигра целиот натпревар.

Домашните можеа да запишат и поубелдива победа, не искористија пенал, головите за Еибар ги постигнаа, Орелана и Чарлс кој два пати се запиша во листата на стрелците.

Левате има 32 бода и во моментов  ена 10. место на табелата во Ла Лига.