Баер Леверкузен со голот на Вирц во 62 минута запиша нова, вкупно четврта победа во Бундеслигата, има само три бода помалку од лидерот Баерн Минхен на табелата кој  е лидер п о6 одиграни кола.

Волфсбург запиша пораз неочекувано на гости кај Хофенхајм со 3-1, сега е втор на табелата со 13 бода. Од 18-30 часот се среќаваат Менхенгладбах и Дортмунд.