Лидерот во францускиот шампионат, Лил славеше против Олимпик Марсеј во дербито на 28 коло со 2:0.

Давид ги постигна двата гола запа победникот во судиското продолжение и ја задржи предноста од два бода на врвот на табелата во однос на ПСЖ, кој вечерва славеше на гостувањето кај Бордо со 1:0 со голот на Сарабија.