Фудбалерите на Лион ја оправдаа фаворитската улога против Ремс откако славеа со 3:0 во натпреварот од 12 коло во Лига 1.

Клучно за домаќините на овој меч неше кам-бекот меѓу стрелците на Дембеле кој по 11 натпревари го постигна првиот овосезонски гол.