Напаѓачот на ПСЖ, Лионел Меси ја освои Златната Топка на гала манифестацијата во организација на „Франс Фудбал“.

Меси соби најмногу гласови успевајќи да го победи Роберт Левандовски кој исто така беше фаворит за престижното признание.

Ова за Меси беше седма Златна Топка во кариерата.