Ливерпул запиша нова, вкупно 22 победа сезонава а 14 во низа во Премиерлигата, го победи на гости Вулверхемптон со 2-1 на гости.

Хермандез го донесе лидерот во водство по 8 минути игра. Вулверхемптон израмни во 51 минута преку Хименез. Победата на Ливерпул му ја донесе Фирмино во 84 минута.

Ливерпул е лидер со 67 бода, на второто место е Сити со 16 бода помалку и два натпревари повеќе од лидерот во Премиерлигата.