Екипата на Ливепрул со пресврт го победи тимот на Борнмут 2-1, со тоа стигна до 27. победа во шампионатот на Анлгија.

Луверпул до победата дојде за осум минути со головите на Салах и Мане. За тимот на Клоп ова е 16. победа со пресврт во Премирлигата што е рекорд.