Ливерпул едвај го победи Шроусбери со 1-0, победата ја запиша со автогол на Вилиамс во 75 минута од средбата.

Клоп се реши да игра со младински состав на оваа среда, ризикуваше но победи.

Првиот натпревар заврши нерешено, 2-2, Ливерпул се мачеше но сепак стигна до посакуваниот триумф со ефектен автогол. Противник во осминафиналето ќе им биде Челзи.

 

Вејн Руни го предводеше Дерби Каунти до победа против Нортемптон Таун со 4-2 и пласман во лседната рунда во ФА Купот, Руни ќе игра против клубот во кој с епрослави, Манчестер Јунајтед во осминафиналето.