Ливерпул запиша убедлива победа против Лестер со 3-0, автогол на Еванс, Жота и Фирмињо ги постигнаа головите за актуелниот првак на Англија.

Со овие три бода Ливерпул во моментов е на  делба на првата позиција на табелата, со Тотенхем имаат по 20 бода на првото место.