Неочекувано високо Ливерпул води со 4-0 по само 45 минути игра против Јунајтед на „Олд Трафорд“, дерби во 9 коло во Премиерлигата.

Со головите на Кеита, Жота и двата на Салах, Ливерпул го „меле“ Јуанјтед во Манчестер по 45 минути игра.