Големото дерби во Премиерлигата меѓу Манчестер и Ливерпул заврши со неверојатна победа на гостите со 5-0, Мохамед Салах запиша хет-трик.

Јунајтед понижен во Манечстер, прими четири гола во првиот дел, и уште ден во вториот, Погба доби црвен картон, а херој кај Ливерпул беше Салах со хет-трик.

Во првото полувреме со головите на Кеита, Жота и двата на Салах, Ливерпул го најави дебаклот на Јуанјтед во Манчестер по 45 минути игра.

Во второ полувреме, Салах погоди уште денш за 5-0, и хет-трик на репрезентативецот на Египет од редовите на Ливерпул кој е прв во историјата на овој клуб со ваков ефект на „Олд Трафорд“.