Ливперул го победо Шефилд на гости со 1-0 и ја продолжи низата на победи во Премиерлигата која изнесува седум едно по друго.

Единствениот гол за победа на гостите е дело на Вајналдум во 70 минута од средбата. Ливерпул е прв на табелата со седум од седум во шампинатот.