Ливерпул и Спортинг Лисабон ремизираа 2:2 на контролниот натпревар рано утринава во Њујорк.

Без нашиот Стефан Ристовски, Спортинг успеа да се врати од 2:0 и да израмни во пресметката со европскиот шампион. Фернандес и Венгел го матираа несреќниот Мињоле, додека за „црвените“ реализираа Орижи и Вајналдум.

Следен предизвик за Ливерпул е пријателскиот натпреваро со Наполи по што следниот викенд го очекува и дуелот со Манчестер Сити во Комјунити-шилд.