Ливерпул и Вест Хем го играат последниот натпревар од  27 коло во Премиерлигата, по првиот дел резултатот е нерешен, 1-1.

Лидерот во Англија, Ливерпул, поведе со голот на Вајналдум во 9 минута од средбата.

Вест Хем не се предаде, по само три минути игра по водството на Ливерпул израмни преку Диоп.