Ливерпул успеа да оствари голема победа против Манчестер Јунајтед, победа со која повторно се вратија во битката за Лигата на шампионите. Конечнито резултат беше 2:4.

Прво Манчестер Јунајтед поведе со голот на Бруно Фернандеш, но Ливерпул дојде до пресврт преку Диого Жота и двата гола на Роберто Фирмино.

А за 2:3 стрелаше Маркус Рашфорд со гол по асистенција на Единсон Кавани. Конечните 2:4 ги постави Мохамед Салах.

Ливепул сега успеа да се врати во битката за пласман во Лигата на шампионите, а Манчестер Јунајтерд повторно е поразен по последниот пораз од Лестер.