Навивачите на Ливерпул треба да се подготват за прослава на титулата, ако се суди според изданието кое го прикажаа против Блекбурн на кого му ја наполнија мрежата со шест гола, се чини тимот на Јирген Клоп е супер подготовен за рестартот на сезоната.

Пријателски натпревар одиграа Ливерпул и Блекбурн на „Енфилд“, домашните беа суопер располоѓени и со головите на Такуми Минамино, Жоел Матип, Ки Јана Ховер, Наби Кеита, Садио Мане и Кларксон до демолораа противникот.

Ова беше супер успешен тест за Јирген Клоп и Ливерпул пред продолжението на сезоната, на 21 јуни се среќаваат со Евертон во градското дерби.