Дербито на 26 коло, меѓу Атлетико Мадрид и Реал Мадрид на „Ванда Метрополитано“ во првото полувреме донесе еден гол.

Љоренте ги покажа спринтерските способности и умешноста во додавањето во 15 минута кога го проигра Суарез кој пак успеа лесно да го совлада Куртоа.