Фудбалот во Турција секогаш е повеќе од спорт, а дерби натпреварите меѓу Фенербакче и Галатасарај се фудбалска институција.

И двата клуба имаат свои армии на навивачи, од кои некои се и преемотивни.

Вчера Галатасарај славеше важна победа на гости кај градскиот ривал, 1:3, но пред да ја извојува едно промашување на Онекуру донесе огромен немир кај некои од фановите на Галатасарај.