Премиерниот натпревар викендов во Бундеслигата донесе неверојатно ефикасно прво полувреме во кое Волфсбур води против Вердер со 3-2.

Баку (22 минута) , Брукс (25м) и Вегхортс (37м) беа стрелци за Волфсбург, додека Битенкорт (13м) и Мохвалд (36м) беа прецизни за Вердер.