Вердер во Бремен го пречекува Леверкузен, последен натпревар од првото „корона коло“ во Бундеслигата.

Првиот дел заврши со резултат 1-2 за гостите од Леверкузен кои два пати водеа во првиот дел и го реализираа со еден позитива.

Баер Леверкузен поведе  поведе со голот на Хаверц во  28 минута.

Домашните стигнаа до израмнување по само 2 минути игра, реализираше Гебре Селасие.

Конечните 1-2 по првиот дел ги постави  Хаверц во 33 минута со својот втор гол.