Расположен и очигледно подготовен, Лука Јовиќ постигна евро гол на тренинг на Реал Мадрид кој се подготвува за новата сезона.

Србинот е донесен како големо засилување за „кралевите“ и напорно работи да се наметне кај Зинедин Зидан. Реал објави видео од еден неверојатен потег на Јовиќ за време на тренинзите на клубот, асистираше Лука Модриќ.