Реал Мадрид ја победи Барселона со 3-1 на првото сезонско „Ел Класико“ кое донесе добар фудбал и четири гола.

Последниот трет гол за Реал го постигна Лука Модриќ, мајсторија на Хрватот кој сам ја реши цела одбрана на Барселона во 90 минута.