Екипата на Интер успеа после долга пауза да го освои скудетото па истото беше проследено со голема радост кај сите фанови.

Навивачите на Интер излегоа на улиците да го прослават Скудетото, а прв кој им се приклучи беше Лукаку. Белгискиот напаѓач, кој е еден од најзаслужните за шампионската круна, пееше „Шампиони, шампиони“ низ улиците на Милано.