Словачката фудбалска легенда, Марек Хамшик се врати во Европа по престојнот во Кина и заигра за шведски Гетеборг.

Во ремито  од 2:2 против Сириус, Хамшик постигна ефектен гол со кој потсети на најдобрите денови кога беше дел од италијански Наполи.