Откако Гризман за само шест минути успеа да најде начин и да го надмудри Асенсио на голот на Вилјареал а Барселона да поведе со 1:0 следуваше нов велемајсторски гол.

Бразилскиот репрезентативец Артур во 15 минута успеа да упати силен удар надвор од шеснаесетникот и да го зголеми водството на домаќинот на „Камп Ноу“.