Аргентинската фудбалска репрезентација е на добар пат да го освои првото место во својата група на Копа Америка откако славеше против Парагвај со 1:0.

Ди Марија беше најдобриот играч на теренот, а тој успешно го проигра Папу Гомез кој постигна гол.

Чиле и Уригвај ремизираа 1:1 а Перу славеше над Колумбија со 2:1.