Борусија Дортмунд с еспасуваше од пораз дома со Мајнц, гостите поведоа во 57 минута, домашните израмнија во 73 минута.

Мајнц поведе со голот на Озтунали, Дортмунд до бод стигна со голот на Муние во во последниот квартал од натпреварот.

Трагичар на натпреварот кај  Борусија е Марко Ројс,  тој во 76 минута не искористи пенал за победа на „милионерите“.