Фудбалерите на Мајнц ја прекинаа низата порази во Бундес лигата откако го совладаа Агусбург со 4:1 во 9 коло.

Нисиво, бел, Буркард на два пати беа стрелци на головите за победникот, за гостите реализираше Зекири.

Ова беше прва победа на Мајнц по трите порази во низа во Германија, трет пораз за Аугсбург на последните пет меча.