Фудбалерите на Македонија Ѓорче Петров одиграа 1-1 против Бугарскиот Локомотив Пловдив натпревар кој се одигра во рамките на подготовките во пресрет на новата сезона.

Мечот се одигра на стадионот во Самоков.Тимот на Локомотив Пловдив поведе со 1-0 преку Димитар Илиев во 3 минута, додека Македонија Ѓорче Петров изедначи преку Паду во 57 минута.

Според информациите првото полувреме им припадна на домаќините,додека во вториот дел македонскиот тим бил подобар по што падна изедначувачкиот гол.