Супер дербито во Хрватска меѓу Динамо и Хајдук му припадна на тимот од Сплит на „Максимир“ со 2-0.

Хајдук поведе со голот на Ливаја, а  Емир Сахити го потврди триумфот на тимот од Сплит.

Сплитскиот тим сега е прв на табелата пред Динамо  со два бода предност, Јани Атанасов играше од првата до 81. минута, Адеми за Динамо ги одигра  сите 90. минути, додека Ристовски  играше едно полувреме.