Барелона брзо дојде до водство во дуелот со Еибар во 25 коло од Ла Лига на „Камп Ноу“, благодарени на велемајсторот Лионел Меси.

Аргентинецот го прекина постот без постигнат гол на последните четири натпревари во сите конкуренции откако буквално ја понижи одбраната на Еибар во 14 минута а на крајот го матираше Марко Дмитровиќ.

Ова за Лионел Меси беше 15 овосезонски гол во Ла Лига.