Пеп Гвардиола и неговите фудбалери се израдуваа на првиот трофеј во 2021 година откако во финалето во Карабао Купот славеа против Тотенхем.

Единствениот гол во финалето го постигна Лапорт по асистенцијата на Де Бруин.

Манчестер Сити е на добар пат да ја освои титулата и во Премиер лигата, а има шанси и за трофејот во Лигата на шампионите.