Манчестер Сити го победи Ливерпул во рамки на „Комјунитишилд купот“  откако беше подобар по изведување на пеналите со 5-4, во регуларниот дел мечот заврши 1-1.

Стерлинг го доведе Сити во водство по 12 минути игра. Ливерпул израмни со гол во второто полувреме преку Матип во 77 минута.

Во пенал серијата, Габриел Хесус го постигна решавачкиот пенал за Сити кој дојде до првиот трофеј сезонава.