Манчестер Сити славеше кај Барнли во 15 коло од Премиер лигата со 4:1 и со ова ја намали негативата на табелата на минус осум бода во однос на Ливерпул кој утре го дочекува Евертон.

Габриел Жезус постигна два гопа по заситенциите на Давид и на Бернанрдо Силва, потоа реализираше Родри за 3:0, Марез зголеми на 4:0 а домаќините намалија преку Бради на 4:1 во 89 минута.

На вториот натпревар одигран во ова 14 коло, Кристал Палас го совлада Бурмаут со 1:0.

 

Во следното коло Манчестер Сити го дочекува градскиот ривал Манчестер Јунајтед, овој дуел за закажан за 7 декември.