Пеп Гвардиола имаше нервозна вечер во Челтенхам откако неговите фудбалери дозволија аутсајдерот да поведе по 59 минути преку Меј со 1:0 во 1/16 финалето од ФА Купот.

Сепак фаворитот на ова одговори со три гола во завршницата, Фоден погоди во 81 минута, Жезус направи пресврт во 84 минута а победата од 3:1 ја потври Торес во 94 минута.